Zakaz wprowadzania psów!

Tak, właśnie policja przestrzega zakazy. He he…

Windows Movie Maker

Co tu dużo pisać – poniżej zrzut z programu Windows Movie Maker.

mschowek01

schowek01a

😉 Ach ten czas…

Suczki i pryki w polskim tłumaczeniu W3C

Takie było moje pierwsze skojarzenie jak przeczytałem jedną z pozycji w polskim tłumaczeniu stron poświęconych CSSowi 😛

11

2

IE 6 – pożegnajmy go raz a dobrze!

Taki mały apel, pomysł dla odważnych webmasterów, właścicieli stron! Nie lubisz Internet Explorera w wersji 6?

W sumie w ogóle ktoś lubi IE 6? 😀 Pomijając przypadek pewnego Pana, który udzielał lekcji w obronie swojej naj naj naj przeglądarki, ale to historia i pora aby zminimalizować udział tej przeglądarki do całkowitego minimum.

Zadanie dość ciężkie do realizacji, bo wielu użytkowników nawet nie spróbuje używać czegoś poza domyślnym IE 6 na swoim systemie Windows o tym samym numerze seryjnym co wielu znajomych, którzy mają też IE 6 bo nie mają alternatywy (automatyczne aktualizacje wyłączone, bo M$ chce sprawdzać legalność systemu, strony działają w badzIEwiu działają, nawet każdy bank potrafi się “poprawnie” w IE 6 wyświetlić – lol).

Jak podaje Gemius na dzień dzisiejszy jeszcze 10.29% jest w posiadaniu Internet Exlorera 6.
Przeciw używaniu tej wersji przeglądarki już szeroko komentowano podczas premiery IE 8, Jedną z akcji, którą warto wymienić jest akcja http://ie6.pl/ informująca użytkownika, że jest alternatywa, nie trzeba się męczyć programem z epoki kamienia łupanego.
Osoby będące w tym momencie oburzone, że ja, jak i nie tylko ja, aby zły IE 6 zniknął, polecam lekturę ze strony wspomnianej akcji – Dlaczego mam aktualizować przeglądarkę? – pytasz.

Do tej pory, każdy webmaster musi zazwyczaj tworzyć osobny plik arkusza stylów – dla naszego bohatera. Dość! Metody informacji jak prób przekonywania na zmianę przeglądarki były łaskawe, bo ktoś przeglądający sieć w IE 6 widział tylko komunikat informujący o zmianie i zalecających to zrobić.

A ja tak od siebie dodam poniższy sposób:

<!--[if lte IE 6]> 
<script type="text/javascript" charset="utf-8">
alert('Używasz przestarzałej i niebezpiecznej przeglądarki - wykonaj natychmiast aktualizację swojej przeglądarki!')
window.location = 'http://www.mozilla-europe.org/pl/firefox/';
</script>
<![endif]-->

Oczywiście wklejamy w head strony i wymuszamy (nie informujemy) zmianę lub aktualizację – kierująć go od razu do strony z której pobrać można przeglądarkę – w moim przypadku jest to akurat strona Firefoksa.

Przykład działania jeśli ktoś jeszcze ma IE 6….

Dodatkowo gdyby portale typu nk.pl lub fotka wymusiły takie rzeczy na swych użytkownikach to w szybkim czasie IE 6.0 stałby się historią.

Rozszerzenie CustomizeGoogle w wersji 0.76 – dziurawe!

Przeglądając dziś wyniki wyszukiwania w Google za pomocą Firefoksa, ku mojemu zdziwieniu wyskoczyło mi na ekran okienko Avasta:

kon-trojanski-wtf2

Pierwsza myśl to, Google podrzuca złośliwy kod, chwila szperania w wynikach wyszukiwania, przegląd treści jaka jest przesyłana do strony z wynikami wyszukiwania i sprawca się znalazł.

Rozszerzenie Customize Google pozwala na dostosowanie do potrzeb użytkownika m.in. wyniki wyszukiwania Google. Dodatkowo pozwala na włączenie w wynikach pokazywania favicony danej strony, której wynik jest pokazywany.
Rozszerzenie działa w taki sposób, że podczas wczytywania wyników z Google, sprawdza czy dana strona posiada plik favicon.ico i jeśli tak jest to pokazuje obrazek obok tytułu danego wyniku. A co jeśli nie znajdzie?

Wtedy próbuje przeszukać domyślną stronę wejściową wyniku zapewne pobierając tylko dane z nagłówka, ale co jeśli do nagłówka dorzucimy kawałek złośliwego kodu?
Zostanie on uruchomiony i po cichu wstrzyknięty do naszego systemu, a miejsce przygotowane na faviconę danego wyniku wypełnione zostanie domyślnym obrazkiem ikony, po tym jak już zostaniemy zainfekowani.

Drugim sposobem jest przekierowanie na stronę zawierającą niebezpieczny kod.

Heh, nie trzeba daleko szperać i łazić po sieci aby zainfekować komputer. Wystarczy dziurawe rozszerzenie i i zaznaczona w ustawieniach opcja wyświetlania favicony:

kon-trojanski-wtf5

Oczywiście najszybszym rozwiązaniem jest – wyłączenie opcji wyświetlania ikon.

Na koniec zainfekowany wynik (co ciekawe nie był oznaczony napisem, ta witryna może uszkodzić Twój komputer)

kon-trojanski-wtf4

Pomoc techniczna portalu Nasza-klasa.pl – ROTFL :P

Jakieś kilka dni temu, będąc zalogowanym na narodowym portalu nk, przez przypadek odkryłem, że w galerii we własnym profilu po kliknięciu w ostatniego aktywnego znajomego, po pojawieniu się okienka wiadomości stronka w delikatny spoób się rozlatuje (pojawia się po prawej stronie scroll).

blad-nk-galeria2

Długo się nie zastanawiając, sprawdziłem Firebugiem cóż takiego w kodzie psuje NK. Szybka diagnoza i po chwili odkryłem co za zło siedziało w arkuszu stylu Naszej-klasy.

naprawiony-blad-nk-galeria1

Postanowiłem pomóc :D! Zrzuty porobiłem, problem opisałem, poprawkę dodałem, ze wszystkimi zaleceniami dot. zgłaszania błędów się zapoznałem, system oraz wersje przeglądarki wpisałem (Fx 3.0.5) i wysłałem…

Otrzymałem komunikat, że zespół NK mi odpowie wciągu 48 h. Niech se odpowiadają… I szczerze to w sumie już zapomniałem o tym mailu, aż tu wczoraj tuż przed północą, po 10 dniach od wysłania mojego listu z poprawkami dostaje odpowiedź od “techników” NK. Heh… poniżej go wkleiłem… 😛 Miłej lektury :)

Witam,

Dziękuję za kontakt.
Uprzejmie informuję, iż należy wyczyścić cache przeglądarki (opcja ta znajduje
się w narzędziach – usuwanie plików). Po tej czynności należy uruchomić
ponownie przeglądarkę. Następnie proszę wylogować się, będąc na stronie
głównej swojego profilu, oraz po paru minutach zalogować ponownie. Jeżeli
problem będzie się powtarzał, uprzejmie proszę o instalację najnowszej
przeglądarki innej firmy. Darmowe przeglądarki internetowe dostępne są w
każdej wyszukiwarce. Pragnę nadmienić, iż portal nasza-klasa.pl nie
współpracuje, z przeglądarkami internetowymi Opera.

Proszę również, o poprawne wylogowywanie się z portalu po zakończeniu
korzystania z niego przez każdego użytkownika komputera.
Pozdrawiam.

Lekko zdezorientowany odpisałem:

Nasza Klasa pisze:
> Witam,
>
Witam,
> Dziękuję za kontakt.
>
😉 Ah, te 48 godzin (jakie sami sobie wyznaczacie na odpowiedź i pocieszacie natrętnych użytkowników, mających problemy z obsługą przeglądarki, że instrukcja jej obsługi niebawem nadejdzie), lekko się przeciągnęło do 10 dni…
> Uprzejmie informuję, iż należy wyczyścić cache przeglądarki (opcja ta znajduje
> się w narzędziach – usuwanie plików).
Hmm.. 😐 Zbladłem. Na prawdę. To może inaczej…

Uprzejmie Państwa informuję, że nie jest na miejscu Państwa odpowiedź. Zgłosiłem Państwu problem z Waszym portalem, dołączyłem zrzuty, wskazałem poprawkę jaką należy wprowadzić oraz szczegółowo opisałem krok po kroku jak powtórzyć występujący błąd. A to odpowiedź dotycząca czego? 😉

Rozumiem, że albo moje zgłoszenie techniczne trafiło w ręce osoby, która nie ma pojęcia o czym pisałem i ma gotowe formułki w stylu tej jaką mi Państwo wysłali, albo gadam sobie z jakimś bocikiem, którym masowo odpowiadacie na zgłoszenia użytkowników. Dobre 😛

> Po tej czynności należy uruchomić
> ponownie przeglądarkę. Następnie proszę wylogować się, będąc na stronie
> głównej swojego profilu, oraz po paru minutach zalogować ponownie. Jeżeli
> problem będzie się powtarzał, uprzejmie proszę o instalację najnowszej
> przeglądarki innej firmy.
To było dobre! Wam się nie chce poprawić jednego wpisu w css-ie i wolicie takie bajki odpisywać, w pewien sposób się kompromitując, gdyż jak wyżej wspomniałem opisałem błąd załączając poprawkę, która go eliminuje.

> Darmowe przeglądarki internetowe dostępne są w
> każdej wyszukiwarce.
Nio, nio to zapewne nowość?! Heh, łopatologia stosowana. Dzięki, bo nie wiedziałem. ROTFL
> Pragnę nadmienić, iż portal nasza-klasa.pl nie
> współpracuje, z przeglądarkami internetowymi Opera.
>
Żal.pl tutaj nie pomoże, w 95% jestem pewien, że odpisał mi automat. Przypomnę tylko, że błąd zgłaszałem używając Fx 3.0.5 -> Firefoksa 3.0.5 takiej darmowej przeglądarki z każdej wyszukiwarki :P.
Aha, żeby nie było – *wyraźnie to napisałem* wg Waszych zaleceń.

> Proszę również, o poprawne wylogowywanie się z portalu po zakończeniu
> korzystania z niego przez każdego użytkownika komputera.
>
No tak, rada trafna. Nawet nie liczę na jakąkolwiek logiczną odpowiedź. :]
> Pozdrawiam.
>

Pozdrawiam (bardzo rozbawiony),
Tomasz Sokół,

Treść odpowiedzi pomocy technicznej NK pozostawię bez komentarza, bo świadczy ona tylko o tym, że tekst pisany kole w oczy 😀

Po napisaniu odpowiedzi, byłem w 100% przekonany, że nikt nawet nie spojrzy na mój list a tu w ciągu trzech minut odpowiedź:

Witam,

Dziękuję za kontakt.
Uprzejmie proszę zatem, o przesłanie w załączniku listu zrzutów z ekranu, na
których widoczny będzie problem opisany przez Państwa w pierwszym liście.
Pozdrawiam.

ROTFL, co pierwszy liścik się zgubił (ten wysłany przez formularz pomocy technicznej)? 😀 Czyli co odpisano mi na list, choć nie wiadomo było na co się odpisuje? Też tak można – jednym słowem burd.. tam lekki macie 😀

Po kilku minutach wysłałem poprawkę ponownie, zobaczymy ile będzie trzeba czekać na efekt… W takich sytuacjach aż szkoda, że Osiolki.net zakończyły swą działalność :].

jQuery – 35+ praktycznych przykładów!

W skrócie czym jest jQuery?

jQuery to lekka Biblioteka programistyczna dla języka JavaScript, ułatwiająca współdziałanie JavaScript oraz HTML. (Wikipedia)

jQuery możemy wykorzystać w celu uczynienia naszej strony bardziej interaktywną, co nada jej bardziej interesujący wygląd dla użytkownika. Wpis ten jest zbiorem 35+ praktycznych przykładów wykorzystania tej jQuery na własnej stronie. Warto mieć pod ręką spisane wartościowe przykłady, które pokazują jak wykorzystać i do czego je zastosować. W pokazanych poniżej przykładach większość związana z zastosowaniem do obsługi formularza, w miarę upływu czasu uzupełnione zostaną pozostałe kategorie…

Czytaj całość…

Create WWW – oficjalny blog

Od dziś zapraszam na oficjalnego bloga firmy Create WWW (:P czyli mojej firmy).
wpis

Jako, że od bardzo długiego czasu sporadycznie pojawiały się jakiekolwiek wpisy na tym blogu, postanowiłem to zmienić! W miarę upływu czasu będą się na nim pojawiały wpisy odnośnie tworzenia stron WWW, natomiast tego bloga pozostawiam do bardziej prywatnych wpisów o ile takowe się pojawią.

W skrócie:

Profesjonalnie wykonana strona internetowa! … “Za grosze… ;)”

Niemożliwe? A możliwe, możliwe…

Jak co roku, druga niedziela stycznia to czas Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy do której i ja postanowiłem się w tym roku przyłączyć zbiórki, wspierając sztab w Brzegu i wystawić na aukcje to co umiem robić najlepiej :D, czyli pisanie zwycięzcy aukcji stronę internetową.

Heh, można powiedzieć: Masz firmę, nie masz strony weź udział w aukcji…

Do 11 stycznia 2009 roku możesz wziąć udział w aukcji internetowej, dzięki której możesz stać się posiadaczem / posiadaczką profesjonalnie i nowocześnie wykonanej strony WWW przez firmę Create WWW.

allegro-wosp-createwww

Poniżej krótki opis aukcji, więcej…

* Co wchodzi w skład usługi:
– zaprojektowanie i wykonanie strony internetowej firmy lub osoby prywatnej,
– strona będzie posiadała do 5 podstron (2 lub 3 opisowe do wykorzystania w dowolnej formie + moduł newsów i podstrona kontakt z formularzem służącym do komunikacji z właścicielem owej strony, dodatkowo istnieje możliwość skorzystania z dodania 1 dowolnego modułu – np: galerii lub księgi gości…)
– panel administracyjny strony,
– wybór wyglądu z pośród kilkudziesięciu gotowych szablonów lub możliwość projektu indywidualnego wyglądu strony po dostarczeniu materiałów do jego wykonania (po wykonaniu projektu indywidualnego możliwe są do wykonania 2 (dwie) jego poprawy wg. uwag zwycięzcy licytacji)
– domena z rozszerzeniem .pl lub com.pl (1 rok)
– hosting strony (1 rok),
– gwarancja wykonania strony wg. najnowszych standardów W3C,
– gwarancje poprawnego działania we wszystkich przeglądarkach

I jak warto nie warto? Zwycięzca aukcji przekaże wylicytowaną kwotę na konto WOŚP, a tym samym wykonam mu stronkę o wartości znacznie przekraczającej kwotę na jaka jest wystawiona aukcja 😛

Warto też dodać że jest to jedyna taka aukcja z pośród, tych które są wystawione w dziale Internet serwisu
http://aukcje.wosp.org.pl

createwww1

Aby zachęcić do wzięcia udziału w aukcji zapraszam do obejrzenia realizacji do tej pory wykonanych stron firmy przez firmę Create WWW.

Uawga… Lol!

Następna strona »